אילן'ס לקהילה

קפה, כך מסתבר, הוא לא רק הנאה קטנה שמתחילים איתה את הבוקר. היקף הסחר בקפה הוא השני בגודלו בעולם, מייד אחרי הנפט. הייצור השנתי העולמי מגיע לכשישים מיליארד קילו! בישראל שותים יותר מ-3 מיליארד כוסות קפה בשנה, תרנגולת שמטילה ביצי זהב. אם יש לכם כוונה להתעשר בשנים הקרובות, תשקלו כניסה לתעשיית הפולים הממכרים.

כמו בכל סיפור הצלחה, גם במקרה של הקפה יש מי שמשלם את המחיר. יותר מעשרים וחמישה מיליון אנשים עובדים בענף הזה. רובם חיים בתנאי עוני קשים, ולא מצליחים לדאוג לצרכים הבסיסיים שלהם ושל הילדים שלהם. הכסף הגדול מדלג מעליהם.

מגדלי הקפה חיים במדינות העולם השלישי, ונמצאים בתחילתה של שרשרת מזון שמנה ושבעה שמשאירה אותם מחוץ למשחק. הרבה (מדי) ידיים עוברים הפולים מהרגע שהמגדלים קטפו אותם מהעץ ועד שהם מופיעים אצלנו בכוס. חקלאי מוכר קילו פולים בארבע עשר סנט. כאשר אותו הקילו מגיע לבסוף אל המדף הוא שווה כעשרים ושבעה דולר.

בשנים האחרונות הרגישו יותר ויותר קבוצות חברתיות במערב את הטעם המר של הקפה ששתו. בלוטות הטעם הראשונות שזיהו את המרירות התגלו בהולנד. אחר כך, בהדרגה, הגיעו לשאר אירופה ולמקומות מסוימים בצפון אמריקה.

ארגונים מיוחדים שתפקידם לעזור למגדלי העולם השלישי לקבל גמול הוגן על עבודתם קמו במספר ארצות. "סחר הוגן בקפה" זו הסיסמה שעומדת מאחורי ההתארגנות הזו (FairTrade). דילול מספר המתווכים שמעורבים בתהליך ייצור ושיווק הקפה, תשלום קבוע והוגן לחקלאים, הבטחת תכנית צמיחה ארוכת טווח הכוללת תנאי אשראי נוחים ובטחון למטעים וכו'.

בשונה מפעולות חברתיות אחרות, סחר הוגן זוכה לתומכים ומתנדבים פרטיים וציבוריים. הפרלמנט הבריטי, למשל, לא היסס לומר את דעתו בנושא בקול רם מאוד. במסדרונות המוקפדים של בית המחוקקים בלונדון אפשר היום לשתות אך ורק קפה ותה שנקנו בסחר הוגן.

אצלנו, לעומת זאת, פעילות הסחר ההוגן עדיין בחיתולים. בית המחוקקים הישראלי עוד לא גיבש את עמדתו. במספר חנויות ובתי קפה אפשר כבר למצוא קפה סחר הוגן טחון מיובא. בית הקלייה של אילן'ס נרתם גם הוא לפעילות, והוא החל לקלות ולטחון קפה טרי. פולי הקפה נקנו בקולומביה מגופים מפקחים המאושרים על ידי ארגוני הסחר ההוגן בעולם. הקפה עבר בחינה קפדנית כדי לעמוד בתנאים שמציבים ארגוני הסחר ההוגן בעולם.

מהיום ניתן לשתות ולרכוש בסניפי אילן'ס קפה טרי שנקנה ומחויב לתנאי הסחר ההוגן.

למידע נוסף אודות קפה מסחר הוגן :

קפה הוגן באילן'ס

קפה קולומביאני מסחר הוגן

תערובת קו המשווה מסחר הוגן

קריטריונים בינלאומיים לסחר הוגן